Magyarország is csatlakozik az új EU-s onkológiai szakértői hálózatokhoz
Az onkológia szakterülete kiemelt fontosságú az egészségügyben. Ezért olyan nagy örömhír, hogy ez új Európai Uniós szakértői hálózatok alakulnak, amikhez hazánk is csatlakozik. Egészen pontosan hét új szakértői hálózat indul el, amik többek között a megelőzésben, a kezelésben valamint az életvégi ellátásban fognak támogatást nyújtani.
Új onkológiai hálózatok indulnak az Európai Unióban
Az onkológiai ellátásnak, azaz a rák diagnosztizálásának és kezelésének kiemelt jelentősége van. Globális szinten még mindig az egyik legnagyobb kihívást jelenti az orvostudomány számára a rákos megbetegedések kezelése, ez az egyik vezető halálozási ok. Az öregedő Európában különösen növekszik a megbetegedések száma, de más régiókban sem lassul a tendencia. Az Európai Unió pedig azt a célt tűzte ki maga elé, hogy csökkentse a rák kezelésében, túlélési mutatóban megmutatkozó egyenlőtlenségeket a tagállamok között. A tagállamok több mint felében a daganatos megbetegedések okozta halálozás meghaladja a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozások számát. Az Európai Unió JANE projektnek (Együttes Fellépés a szakértői hálózatok létrehozásáért, EU Joint Action in Networks of Expertise on Cancer) stratégiai fontossága van a rák gyógyításában az újonnan alakult onkológiai hálózatok révén.
Magyarország is csatlakozik az új EU-s onkológiai hálózatokhoz
Mivel számos daganattípus esetében Kelet-Európában lényegesebben magas a halálozási arány az EU-s átlagnál, fontos, hogy minél több tagállam csatlakozzon az új onkológiai hálózathoz. A számokon a megbízható beteginformációk biztosításával, egyenlő hozzáférés biztosításával, szűrések egységesítésével, valamint a megfelelő ellátás szervezésével, gazdasági körülmények biztosításával lehet javítani. Egyaránt fontos a megelőzéssel, korai diagnosztizálással, és a hatékony kezeléssel is foglalkozni – ezeket egységesíteni, optimalizálni. Ezt a célt szeretné elérni a 2022. októberében indult JANE, amihez 16 ország, köztük Magyarország is csatlakozott. Hazánkban az Országos Onkológiai Intézet vállalt öt projektben is részt. Az eddigi tapasztalatokra, eredményekre épülve indul várhatóan idén októberében az újabb pályázat, a JANE2, amelyben 29 európai ország fog részt venni, 121 intézménnyel. Hazánk is nagyobb szerepet vállal várhatóan.
Az új EU-s onkológiai hálózatok céljai
Az új onkológiai EU-s hálózatok konkrét célokkal jöttek létre. Úgy vélekednek a szakemberek, hogy több terülten is kiemelten hasznos lehet a határon átnyúló szakmai együttműködés, mely segít a tudás, tapasztalat, a jól bevált gyakorlatok megosztásán, és továbbfejlesztésén. Többek között az alábbi stratégiai területeket szeretnék javítani:
- Egészségmegőrzés
- Túlélési arányok javítása
- Palliatív ellátás
- Egyénre szabott terápiák fejlesztése
- Legmodernebb orvosi erőforrások alkalmazása
- Serdülők, fiatal felnőttek jobb ellátás
A résztvevő szakemberek előtt az a feladat áll, hogy megfelelően együttműködve koordinálják úgy a munkájukat, hogy közösen meg tudják találni a fent leírt kihívásokra a megoldásokat, annak érdekében, hogy az egész Európai Unióban azonos színvonalon lássák el a daganatos betegeket. Minden beteg megérdemli a legjobb ellátást, az orvostudomány legfejlettebb eszközeit, függetlenül attól, hogy melyik uniós országban látják el.
Az új EU-s onkológiai hálózatok a képzéseket is támogatják
A kialakult hálózatok több irányból igyekeznek támogatni a cél elérését. Azon túl, hogy előmozdítják az együttműködést és a tudásmegosztást a tagállamok között, bevált gyakorlatok, valamint szakmai protokollok kidolgozását is serkentik. Továbbá igyekeznek kutatási, innovációs területen is eredményeket felmutatni. Természetesen az oktatási, képzési rendszer fejlesztését is támogatják. Ezeken a célokon túl fontos még kiemelni, hogy előremozdítják az egészségügyi szakpolitikák megalkotását az Unióban.