Reform jön a patikákban – összehangolják az ügyeleteket, változik a gyógyszerkiadás
Orvosi ügyeletek összehangolása a patikai ügyeletekkel
Előfordult már veled, hogy este nyolckor rohannod kellett volna a gyógyszertárba, de a környéken egyetlen patika sem volt nyitva? Vagy hogy csak hosszas keresgélés után találtál ügyeletes gyógyszertárat, míg az ügyeletes orvos a szomszéd utcában fogadott? Úgy tűnik, ezeknek a helyzeteknek hamarosan vége lehet. A hazai gyógyszerellátás ugyanis komoly átalakulás előtt áll.Végre együtt mozoghat az orvosi és patikai ügyelet
Takács Péter egészségügyi államtitkár a Magyar Gyógyszerészi Kamara vándorgyűlésén jelentette be: átfogó reformot terveznek a gyógyszertári ügyeletek rendszerében. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy a patikai ügyeleteket összehangolják az alapellátás ügyeleti rendszerével. Jelenleg az országban mintegy 23 olyan hely van, ahol az ügyeletes orvosi rendelő mellől teljesen hiányzik a patikai ügyelet, és további 60 olyan gyógyszertár van, amely ugyan hivatalosan ügyeletes, de szinte alig fordul meg ott beteg este vagy hétvégén. A cél egy hatékonyabb, átláthatóbb és valóban működő ügyeleti rendszer.Ez nemcsak a betegek kényelmét szolgálja, hanem az ellátás biztonságát is. A reform révén azokban az időszakokban, amikor a legkiszolgáltatottabbak vagyunk – ünnepeken, éjjel, hétvégén – valódi hozzáférésünk lehet a szükséges gyógyszerekhez, nem csak elméletben.
Személyre szabott gyógyszeradagolás – új szerepben a patikusok
A reformtervek azonban nem állnak meg az ügyeleteknél. Az államtitkár bejelentette: a jövőben a gyógyszerészek nagyobb szerepet kaphatnak a gyógyszeradagolásban is. A cél, hogy a bonyolult gyógyszerszedési rendekkel élő – például krónikus betegek – egyszerűbben tudják követni, mikor, mit és mennyit kell bevenniük.Ennek érdekében lehetőség nyílhat arra, hogy a gyógyszertárak személyre szabott adagolódobozban adják ki a szükséges készítményeket. Ez különösen azoknak segíthet, akik többféle gyógyszert szednek, és nehezen követik a reggeli–déli–esti adagolást. Ez nemcsak a betegbiztonságot növelheti, hanem csökkentheti a gyógyszerhibák és a kihagyott adagok számát is.
Mi történik a drága gyógyszerekkel? Jön az ésszerűség szűrője
A gyógyszerellátás másik neuralgikus pontja a nagy értékű gyógyszerek támogatása. Takács Péter beszámolt arról is, hogy az egészségügyi tárca bizottsága négy kategóriába sorolta az új, sokszor rendkívül drága készítményeket:- Hatékonyabb, de csak kicsit drágább – Ezeket a gyógyszereket már több esetben befogadták a támogatási rendszerbe, mert ár-érték arányban jól teljesítenek.
- Nagyon drága, de kiemelkedően hatékony – Itt is sok új szer került támogatás alá, hiszen valóban előrelépést jelentenek a gyógyításban.
- Ígéretes, de még kevés adat van róla – Ezeket a medicinákat csak egyedi méltányosság keretében érhetik el a betegek, vagyis alapos orvosi indoklás után.
- Drága, de nem hatékonyabb a meglévőknél – Ezeket egyszerűen nem támogatják, még egyedi elbírálással sem.
Az államtitkár szerint ez utóbbi csoportban a „józan paraszti ész” logikáját követték: ha valami nem nyújt többet, csak többe kerül, akkor azt nem kell közpénzből finanszírozni.
7,3 millió beteg – csökkenő terhek?
A hivatalos adatok szerint évente 7,3 millió ember vált ki támogatott gyógyszert Magyarországon. Ez hatalmas szám, ami jól mutatja, milyen központi szerepe van a patikáknak a mindennapjainkban. Az államtitkár ígérete szerint a mostani reformok hosszú távú célja az, hogy a krónikus betegek gyógyszerkiadásai csökkenjenek – ez pedig nemcsak a pénztárcáknak, hanem a társadalmi egyenlőtlenségek mérséklésének is kedvezne.Stratégia a gyógyszerészekért
Az új elképzelések nemcsak a betegekről, hanem a gyógyszerészekről is szólnak. Takács Péter közölte: a belügyminiszter javaslatára egy új munkacsoport jött létre, amely a gyógyszerészekre vonatkozó szabályozás átalakításán dolgozik. A testületet Bidló Judit helyettes államtitkár és Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke vezeti. A cél: olyan stratégia megalkotása, amely elismeri és megerősíti a patikusok szerepét az egészségügyi rendszerben.Mert ne felejtsük el: a patika nem csak „gyógyszerbolt”. A gyógyszerész nem csak kiadja a tablettát, hanem tanácsot ad, elmagyarázza a mellékhatásokat, és ha kell, figyelmeztet, ha két gyógyszer nem szedhető együtt. A jövő egészségügye elképzelhetetlen nélkülük.