Megválasztották az első magyar űrorvost!
Már az űrben is lesz magyar orvos!
A magyar űrkutatás új mérföldkőhöz érkezett: Nagy Klaudia Vivien, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának adjunktusa, az Európai Űrügynökség (ESA) akkreditált képzését elvégezve hazánk első űrorvosa lett. A HUNOR Magyar Űrhajós Program keretében kapott szerepe nemcsak egyéni siker, hanem Magyarország számára is hatalmas előrelépés az űrkutatás területén.Még több hasznos és érdekes hírért az egészségügyből olvassa el blogunkat!
Egy álmokkal teli gyermekkortól a csillagokig
Nagy Klaudia Vivien már gyermekkora óta vonzódott az űr titokzatos világához.„Gyermekkorom óta érdeklődtem az űrrel kapcsolatos dolgok iránt, beleértve a filmeket is. Nagy Star Wars-rajongó voltam” – mesélte.
Az orvosi pálya iránti elhivatottsága azonban már fiatalon kitűnt, és a kettő egyedi kombinációja végül egy űrorvosi karrierhez vezetett.
2011-ben a Semmelweis Egyetemen diplomázott, majd kardiológusként kezdte pályafutását a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. Az évek során számos szakmai és tudományos elismerést szerzett, valamint aktívan részt vett nemzetközi szakmapolitikai munkákban is. A London School of Economics and Political Science egészségügyi közgazdaságtani mesterképzésén is diplomát szerzett, ami jól mutatja, hogy szakmai érdeklődése messze túlmutat a klinikai gyakorlaton.
HUNOR – A magyar űrkutatás új hajnalán
A HUNOR Magyar Űrhajós Program 2022-ben indult azzal a céllal, hogy magyar szakemberek is részt vehessenek az ESA és a NASA által szervezett missziókban. Az orvosi háttér biztosítása kulcsfontosságú elem volt, amelyre a Semmelweis Egyetem kapott felkérést. Ennek keretében Nagy Klaudia Vivien aktívan közreműködött az űrhajósok kiválasztásában és felkészítésében.Az egyetem különleges orvosi protokollt dolgozott ki, amely az ESA és a NASA irányelveit követve számos speciális vizsgálatot foglalt magában. A szemészeti, fogorvosi, kardiológiai és pszichológiai szűrések mellett olyan egyedi méréseket is bevezettek, mint a szív-MR és a véralvadási paraméterek vizsgálata. Ez a komplex folyamat biztosította, hogy a kiválasztott magyar űrhajósok, köztük a 2025-ös misszióra készülő Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula, európai szinten is megfeleljenek a legmagasabb egészségügyi követelményeknek.
Az űrorvos, aki nem utazik az űrbe
Az űrorvosok munkája a földön marad, de kulcsfontosságú az űrhajósok egészségének megőrzésében és az esetleges problémák azonnali kezelésében. Az űrmissziók során az orvosok folyamatosan figyelemmel kísérik az űrhajósok állapotát, és rendszeresen konzultálnak velük telemedicina segítségével. A küldetések előtt és után pedig kiterjedt egészségügyi vizsgálatokat és rehabilitációs programokat vezetnek.Az űrhajósok számára különösen fontos az űrutazás előtti kéthetes karantén, amely megakadályozza, hogy bármilyen fertőző betegség a küldetést veszélyeztesse. A felbocsátás napján az űrorvos személyesen kíséri az asztronautákat az indítóállomásig, és folyamatos kapcsolatban marad velük az űrállomásról való visszatérésük után is.
A földi gyógyítást sem helyezi háttérbe
Amikor Nagy Klaudia Vivien nem Kölnben vagy Houstonban dolgozik az ESA-val, továbbra is aktívan praktizál kardiológusként Budapesten. Több mint egy évtizedes tapasztalata és széles betegköre mellett az űrorvosi feladatai is egyre nagyobb szerepet kapnak.„Nem egyszerű összeegyeztetni a két feladatkört, de a klinikai gyakorlat során szerzett tapasztalatok nélkülözhetetlenek az űrorvosi munkában” – hangsúlyozta.
Nagy Klaudia Vivien története nemcsak egyéni sikertörténet, hanem inspiráció is mindazok számára, akik a tudomány és az innováció iránt érdeklődnek. Magyarország első űrorvosa a HUNOR-program révén hozzájárul ahhoz, hogy hazánk is aktívan bekapcsolódjon a globális űrkutatásba.
Ahogy Kapu Tibor 2025-ben elindul a csillagok felé, biztosak lehetünk benne, hogy földi hátországában egy elkötelezett, kivételes tehetségű orvos vigyáz majd rá – Nagy Klaudia Vivien személyében.
Még több hasznos és érdekes hírért az egészségügyből olvassa el blogunkat!
HÍREK AZ EGÉSZSÉGÜGYBŐL
forrás: www.economx.hu
kép: Semmelweis Egyetem