Informatikai fejlesztések az egészségügyi adatvagyon kezeléséhez – támogatáshoz jutott az OKFŐ
Informatikai fejlesztések az egészségügyi adatvagyon kezeléséhez
Hétmilliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatáshoz jut az OKFŐ, melyet az egészségügyi adatvagyon hatékony kezelését szolgáló informatikai rendszer kiépítésére költhet. A projekt célja az egészségügyi adatok hatékonyabb kihasználásának elősegítése. A rendszer fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítanak az adatok felhasználhatóságára, szakrendi fejlesztésekre, és az irányítási rendszerek kialakítására is, továbbá a projekt magában foglalja majd az adatvagyon gazdasági, tudományos és ágazati felhasználását támogató informatikai megoldások kialakítását is. Kiemelték: a támogatás a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz keretében valósul meg.
Mikor várható eredmény az egészségügyi adatvagyont kezelő rendszerrel kapcsolatban?
A tervek szerint már 2026 első negyedévében negyedévére létrejön egy egységes és platformfüggetlen informatikai rendszer, amely minden intézményben azonos műszaki és gazdasági paraméterekkel működik majd – ez lesz a beruházás első komolyabb eredménye. Ez a rendszer egységes szolgáltatásként támogatja majd az OKFŐ fenntartásában működő intézmények számára a gazdálkodási feladatok végrehajtását. Ezután további fejlesztések következnek a projekten belül, a következő szakaszban készítik el az egészségügyi adatvagyon feldolgozásához szükséges fejlesztéseket, ami magában foglalja a gazdasági, tudományos és ágazati újrafelhasználását és elemzését biztosító informatikai megoldásokat.
Miért kiemelten fontos kérdés az egészségügyi adatvagyon megfelelő kezelése?
Az egészségügyi adatvagyon kezelése különösen fontos számos okból, amelyek közvetlenül befolyásolják az egészségügyi rendszerek hatékonyságát és a betegek ellátásának minőségét is, ezért az ilyen fejlesztések mindig kiemelten fontosak. Az adatok pontos és naprakész kezelése segít az orvosoknak gyorsan és hatékonyan diagnosztizálni és kezelni a betegeket. Az adatvagyon lehetővé teszi a betegségek korai felismerését és a megelőző intézkedések időben történő bevezetését. Az ilyen rendszerek hatékonyan tudják támogatni az intézmények működését, segítve az erőforrások hatékony elosztását és csökkentve a költségeket, egyszerűsítve az adminisztratív tevékenységeket. De a kutatás fejlesztés területen is rengeteg haszna van a megfelelő egészségügyi adatoknak, és lehetővé teheti a kihasználatlan gazdasági lehetőségek hatékonyabb kihasználását is.