Közelebb kerültünk a végtagok regenerációjának titkához – az axolotlok ismét segítettek

Közelebb kerültünk a végtagok regenerációjának titkához – az axolotlok ismét segítettek

Tudósok megfejtették, hogyan „tájékozódnak” az axolotlok sejtjei végtagregeneráció közben – áttörés a jövő gyógyászata felé.
Közelebb kerültünk a végtagok regenerációjának titkához

Új áttörést értek el a végtagok újranövesztésének megértésében

Az axolotlok lenyűgöző képessége, hogy elvesztett végtagjaikat újranövesztik, régóta foglalkoztatja a tudományt. Egy friss kutatás újabb kulcsfontosságú információval szolgál arról, hogyan működik ez a természetes "újjáépítés".

Ha érdeklik az egészséggel és orvostudománnyal kapcsolatos legfrissebb hírek, kutatások és fejlesztések, böngéssze tovább híreinket itt.

 

A regenerációs „iránytű”: retinsav és lebontó enzimek

A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány szerint a regeneráció egyik kulcsa nem az, hogy mennyi retinsavat – egy fontos származékot az A-vitaminból – termel az axolotl szervezete, hanem az, hogy mennyit képes lebontani belőle.

A kutatók a végtagcsonknál kialakuló regenerációs szövetet, az úgynevezett blasztémát vizsgálták. Itt olyan sejtek találhatók, amelyek képesek új szövetek létrehozására. Kiderült, hogy a regeneráció helyszíne pontosan meghatározható a retinsav szintje alapján: a váll környékén például sok retinsav van jelen, viszont alig található meg az azt lebontó CYP26B1 nevű enzim. A csukló tájékán ez éppen fordítva van.

Ennek a kémiai térképnek köszönhetően a sejtek mindig „tudják”, hogy a végtag melyik részén helyezkednek el, így pontosan az adott szakaszt tudják újraalkotni.

 

Mi történik, ha a sejtek eltévednek?

A tudósok ezt a felismerést a gyakorlatban is letesztelték. Amikor eltávolították egy axolotl lábfejét, majd olyan szert adtak be neki, amely blokkolta a CYP26B1 enzim működését, a regeneráló sejtek „megzavarodtak”. A kémiai jelek alapján azt „gondolták”, hogy sokkal magasabban, a végtag tövénél vannak, ezért a teljes végtagot kezdték el újranöveszteni – nem csak a lábfejet. Ez a kísérlet megerősítette, hogy a regeneráció irányítása nagyrészt a retinsav és annak lebontása alapján történik.

Az ilyen áttörések jól mutatják, mekkora lehetőségek rejlenek a modern orvoslásban – nemcsak a regeneráció, hanem számos más területen is. Ha kíváncsi, milyen innovatív kardiológiai terápiákon dolgoznak a Debreceni Egyetem kutatói, kattintson ide!


 

Egyetlen gén a háttérben: a Shox szerepe

A kutatók azt is vizsgálták, milyen gének aktiválódnak a magas retinsavszint hatására. A váll tájékán egy Shox nevű gén bizonyult különösen fontosnak: ez szabályozza a regenerációs sejtek működését.

Amikor ezt a gént génszerkesztéssel eltávolították az axolotl embriókból, az eredmény jól látható volt: bár az állatok ujjai és lábfejei rendben fejlődtek, a teljes lábuk rövid és alulfejlett maradt. Ez bizonyította, hogy a végtag különböző szakaszait eltérő genetikai utasítások alapján építi újra az állat szervezete.

 

Mit jelent ez az emberi gyógyászat számára?

Bár az emberi test jelenleg nem képes olyan mértékű regenerációra, mint az axolotloké, az ilyen kutatások kulcsszerepet játszhatnak a jövő orvosi áttöréseiben. A sejtek helymeghatározásának és regenerációs viselkedésének jobb megértése hozzájárulhat ahhoz, hogy egy nap akár az emberi végtagok újranövesztése is elérhetővé váljon.

Tipp: Ha érdekel a regenerációval, őssejtekkel vagy génszerkesztéssel kapcsolatos tudományos áttörések világa, érdemes figyelemmel követned az ehhez hasonló kutatásokat – egy újabb felfedezés akár egy teljes orvosi korszakot is elindíthat.


Forrás: https://www.pharmindex-online.hu/nem-besorolt/hirek-cikkek/nagy-lepes-a-vegtagok-ujranovesztesenek-megertese-fele
 

Hírek, újdonságok

Tájékozódjon a legújabb és legfontosabb egészségügyi témákban.

További bejegyzések