Vér és vérplazma: adományok, amelyek valóban életeket mentenek

Tudtad, hogy akár több életet is megmenthetsz vér vérplazma adományozással?
A vér és vérplazma adása nem csupán nemes cselekedet, hanem gyakran szó szerint életmentő beavatkozás. Az ezekből készülő gyógyszerek nélkül sok beteg ma nem kapná meg a szükséges kezelést. De pontosan miért ennyire fontos az adományozás, és hogyan biztosítják a szakemberek a donorok és a betegek biztonságát?Surján Orsolya június 1-től vette át az országos tisztifőorvosi posztot, Müller Cecília nyugdíjazását követően – több mint másfél évtizedes járványügyi és közegészségügyi tapasztalata alapján várhatóan hatékonyan vezeti majd a népegészségügyet. Érdemes követni tevékenységét és döntéseit, hiszen szakértelme közvetlenül befolyásolhatja az ország egészségpolitikai irányvonalát.
További részletekért kattints ide:
Miért van szükség vérre és plazmára?
Az emberi vér és vérplazma olyan anyagokat tartalmaz, amelyeket jelenleg mesterségesen nem lehet előállítani. Éppen ezért minden csepp, amit a donorok felajánlanak, aranyat ér. A teljes vért gyakran alkalmazzák sürgősségi helyzetekben – baleseti sérülteknél, súlyos vérvesztéses esetekben vagy műtéteknél. A vérplazma azonban más szempontból kulcsfontosságú:nélkülözhetetlen immunhiányos betegségek, vérzékenység, szerv- és csontvelőátültetés, égési sérülések vagy bizonyos műtétek esetén.
A vér- és plazmaadás nem egymás ellenfelei
Sokan nem tudják, hogy a vér- és a plazmaadás nem zárják ki egymást – sőt, kiegészítik egymást. A teljes vért a nők évente legfeljebb négyszer, a férfiak ötször adhatják, míg plazmát bárki akár évi 45 alkalommal is. A plazmagyűjtő központok és az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSz) együttműködnek annak érdekében, hogy a donorok mindig biztonságos körülmények között, egészségük megőrzése mellett adhassanak.Mit vizsgálnak a donáció előtt?
A vér és plazma minősége, valamint a donor egészségi állapota kulcskérdés. Ezért minden alkalommal részletes egészségügyi ellenőrzés történik: mérik a testsúlyt, a vérnyomást, a pulzust, a testhőmérsékletet és a hemoglobinszintet is. A donorok orvosi vizsgálaton esnek át, és lehetőségük van konzultációra is. A plazmaadóknál a teljes fehérjeszintet minden alkalommal mérik, az immunglobulin szintjét pedig minden ötödik alkalommal részletesen vizsgálják. Így garantálható, hogy a felajánlott plazma megfelelő minőségű, és közben a donor is egészséges marad.Ha szívesen olvasna még friss híreket, kutatási eredményeket vagy egészségügyi aktualitásokat, érdemes átnéznie további cikkeinket is. Kattintson híroldalunkra, és böngésszen a legújabb tartalmak között.
A donor biztonsága mindenek felett
A rendszeres ellenőrzés célja nemcsak a gyógyászati célra használt vérkészítmények minőségének garantálása, hanem a donorok egészségének védelme is. Ha valamely érték eltér a normál tartománytól, a donációt átmenetileg felfüggesztik, amíg a paraméterek újra megfelelőek nem lesznek. Ilyenkor az érintett személy tanácsot is kap, hogy miként érdemes kivizsgáltatnia magát.A donáció során bármilyen gyanús eredmény esetén a központ orvosa felveszi a kapcsolatot az érintett donorral, és szükség esetén további kivizsgálásra irányítja. A cél az, hogy ne csak a beteg, hanem a segítő is maximális biztonságban legyen.
Országos rendszer a felelős adományozásért
Hamarosan bevezetésre kerül egy országos keresztdonációs nyilvántartás, amely segít biztosítani, hogy a donorok ne lépjék túl az évi megengedett adományozási számot, illetve hogy a donációk között mindig legyen elegendő idő. Ez a rendszer minden magyarországi plazmaközpontban képes nyomon követni, hogy mikor és hányszor adott valaki plazmát. A cél az, hogy senki ne veszélyeztesse az egészségét túladományozással. A Védettség Egyesület tagjai önként csatlakoznak ehhez a rendszerhez, támogatva annak mielőbbi bevezetését.Nemzetközi példa: Csehország
A Cseh Köztársaságban 2025 nyarán tervezik bevezetni a hasonló keresztdonációs rendszert, amely minden plazmagyűjtő szervezet számára kötelező lesz. Ezzel Csehország is egy olyan modell felé mozdul el, amely első helyre teszi a donorok jólétét és a biztonságos ellátás fenntartását.A közös cél: biztonságos adományozás, hatékony segítség
A jövőben is kiemelt cél, hogy a vér- és plazmaadás szigorúan szabályozott és mindenki számára biztonságos folyamat maradjon. Az ilyen jellegű törekvések nemcsak az egyének, hanem a teljes társadalom egészségére is pozitívan hatnak. A bizalom, az átláthatóság és a szakmai alaposság a legjobb biztosítékai annak, hogy a segítség valóban oda jusson, ahol a legnagyobb szükség van rá.További információk:
• A VÉDETTSÉG Immunbiológiai Termék Gyártók és Forgalmazók Egyesületéről bővebben a www.vedettseg.hu oldalon olvashat.
• Az Európai Plazma Szövetségről (EPA) pedig a www.euplasma.org oldalon talál részleteket.
Forrás: https://mti.hu/nemzeti-kozlemenytar/2025/06/23/ver-es-verplazma-adomanyok-amelyek-eletet-menthetnek